Световно първенство 2022 – Тунис 1-0 Франция: Уахби Хазри изуми Франция след късен гол на Антоан Гризман с VAR | футболни новини

Тунис победи Франция, притежателят на група D, с 1-0, но това не беше достатъчно, за да се класира за драматичен финал, в който голът на Антоан Гризман беше отменен от преглед на видеоасистент на рефера.

Уахби Хазри вкара решителния гол в 58-ата минута с брилянтен самостоятелен удар, когато Тунис се възползва напълно от Дидие Дешан, като направи девет промени във френския си отбор и даде почивка на Килиан Мбапе.

Франция започна да упражнява натиск едва в заключителните етапи, когато Мбапе беше заменен и си помислиха, че са изравнили, когато Гризман стреля вкъщи, но евентуален преглед на VAR забеляза, че той беше в засада при натрупването.

Тъй като Австралия победи Дания и завърши шеста с шест точки, това означаваше, че Тунис, който завърши трети, се срина по странен начин, след като взе четири точки от Франция и Дания.

Франция ще играе срещу Полша, втори в група C. който премина през нокаут рундовете при трагични обстоятелства по-късно в сряда – Неделя от 15:00 ч. с възможна четвъртфинална среща с Англия, ако спечелят последния си мач от 1/8.

Новини за отбора: Без Мбапе

• Тунис направи шест промени след загубата от Австралия, включително размяна на тримата халфове, като Монтасер Талби, Надир Гандари и Ясин Мерия бяха титуляри. Wahbi Khazri направи първия си титуляр, след като игра само 24 минути срещу Австралия.
  • След като вече се класира за 1/8-финалите, Франция направи девет промени, като същевременно даде възможност на играчи като Матийо Гендузи, Кингсли Коман и Джордан Веретут да блеснат. Килиан Мбапе беше един от играчите, които се отказаха.

Как Тунис смачка инерцията на френското първенство…

При смяната на цял състав се надяваме, че играчите, на които им е даден шанс, ще оставят своя отпечатък, но Франция загуби цялата си ранна инерция на турнира в мрачно начало на мача.

Оценки на играчите

Тунис: Дамен (7), Талби (7), Мериа (7), Гандри (7), Хазри (8), Маалул (7), Лайдуни (7), Бен Ромдан (7), Скири (6), Кечрида (7) Слиман (7)

подводници: Джабали (7), Шалели (7)

Франция: Mandanda (5), Disasi (6), Varane (6), Konate (6), Camavinga (6), Guendouzi (6), Tchouameni (7), Kolo Muani (7), Fofana (3), Veretout (5) Куман (7)

подводници: Мбапе (7), Рабио (6), Салиба (6), Гризман (6), Дембеле (7)

играч на мача Уаби Хазри

Тунис усети своята възможност и игра с енергия и енергия, насърчена от ситуацията си „победа или провал“.

Коварният удар на Хазри почти отбеляза гол в рамките на седем минути, когато защитникът Надир Гандари отбеляза с глава в категоричен стил, но флагът на помощник-рефера му попречи да отбележи важен гол за Световното първенство.

Хазри грабна добра топка точно преди почивката, но нито един от съотборниците не успя да я реализира на задната греда от брилянтно центриране.

Тунис остана във възход след почивката.

Слабият защитен щит на Юсуф Фофана и твърденията за фаул не бяха купени от рефера, но Иса Ледони стреля над гредата от тесен ъгъл. Фофана не обърна внимание на това предупреждение за мек контакт, който реферът не наказа, тъй като го направи отново мигове по-късно – този път Тунис накара Франция да плати.

Fofana беше ограбен този път от Khazri в средата на терена и спря, надявайки се, че реферът ще свири фаула. Нямаше сигнал и Хазри показа забележително самообладание, докато се втурна към вратата и прати топката в далечния ъгъл.

снимка:
Тунизийските играчи празнуват първия гол, отбелязан от Уахби Хазри срещу Франция

След попадението Дешан отприщи големите си оръжия срещу Мбапе и това позволи на Франция да влезе в играта, докато Тунис затвори защитата си.

Докато часовникът изтичаше деветата минута на продълженията, Гризман изглеждаше така, сякаш е разбил сърцата на тунизийците, като вкара свободна топка от воле в наказателното поле. Въпреки това, в крайна сметка беше извършен преглед на VAR и на рефера беше наредено да отиде на екрана, за да види, че Гризман е в засада на два ярда от оригиналната топка.

Голът беше отбелязан, за да подпечата знаменитата победа на Тунис на Световната купа, но те бяха брутално изхвърлени от турнира.

Салиба: Тунис малко ни разтърси

Иса Ледони държи Кристофър Нкунку
снимка:

Защитникът на Франция Уилям Салиба призна, че националният отбор на Тунис е бил “разтърсен”. в началото на играта.

Защитникът на Арсенал каза, че радикалните промени, направени от Дешан – с някои играчи, използвани на непознати позиции – са причинили конкуренцията да започне трудно.

„Определено не беше лесен мач днес“, каза Салиба. „Отборът се смени, имаше много момчета, които не са играли преди, така че беше малко трудно.

“Беше малко по-добре през второто полувреме в началото, но след това допуснахме този гол. Натискахме в края, за да се опитаме да отбележим, но за съжаление това не беше достатъчно.

„Не бих казал, че имаше чувство на страх, но бяхме малко разтърсени в началото на мача. Но имаше играчи, които не бяха на обичайната си позиция, така че не бяха свикнали с това.“

Франция се оплаква на ФИФА за отменен гол

Антоан Гризман стреля в мрежата, но видеоасистентът на рефера предотврати това усилие
снимка:
Антоан Гризман вкара срещу Тунис, но видеоасистентът на рефера спря усилията му

Франция обяви, че ще подаде жалба до ФИФА заради “неразрешения” гол на Гризман.

глаукома Те си помислиха, че са изравнили, когато Гризман вкара мрежата късно, но нападателят бе обявен за засада.

Гризман беше в засада, когато центрирането му отляво дойде първо, но след това се появи настрани след отклонение от защитника на Тунис.

В изявление Френската футболна федерация каза: “Пишем жалба, след като голът на Антоан Гризман беше, според нас, неправомерно отменен. Тази жалба трябва да бъде подадена в рамките на 24 часа след последния съдийски сигнал.”

Играч на мача – Уахби Хазри

Това беше цел, която струва повече от това, което Тунис постигна в крайна сметка.

Това беше толкова красиво, че ал-Хазри и колегите му можеха да се почувстват толкова разстроени, че се отправиха със следващия полет от Катар. Неговият гол беше завършен от енергично представяне, което даде тон на неговия отбор. Той подкрепи тази жизненост със страхотно качество – както се вижда от победния гол.

Opta Stats: Поредицата без загуба на Франция за Световната купа приключи

• Франция загуби в мач на Световно първенство за първи път от четвъртфиналите през 2014 г. (0-1 срещу Германия), слагайки край на поредица от девет мача без загуба (W8 D1). Сега те останаха без победа в последния си мач от групата на всяко от последните четири световни първенства (D2 L2), като същевременно не успяха да отбележат в последните си три мача.
  • Тунис е допуснал само един гол в трите си мача на Мондиал 2022; Това е най-ниското участие на африкански отбор в цялата групова фаза на турнира, заедно с Камерун през 1982 г. и Мароко през 1986 г.
  • Това беше третият път, когато шампионите на Световната купа губят от африкански съперници в турнира, като две от трите се случиха с действащия шампион Франция – Камерун с 1-0 Аржентина през 1990 г., Сенегал с 1-0 Франция през 2002 г. и Тунис. 1-0 Франция през 2022 г.
  • Франция предостави мачове на 24 различни играчи на Световното първенство през 2022 г. – след само три мача, това вече е най-много различни играчи, които отбор е използвал в един турнир в историята на Световното първенство.

Анализ: Сладко-горчив момент за Тунис

Дан Лонг от Sky Sports:

Когато изравнителният гол на Гризман в 98-ата минута беше отменен след последното повикване на VAR на стадион “Едикълшън сити”, Тунис имаше смесени чувства.

Беше сладко-горчив момент.

Wehbe Khazri призовава служителите да вземат решение
снимка:

Северноафриканската страна постигна, от петия опит, първата си победа срещу Франция – защитаващият титлата си – и то заслужено. Но това също нямаше значение в контекста на Световното първенство през 2022 г.

Момчетата на Джалил Кадри направиха всичко по силите си този ден, но прогресът до последните 16 зависи от това Австралия да не успее да победи Дания в другия си мач от Група D. Ударът на Матю Леки гарантира, че това няма да се случи.

Наистина, ако бяха по-атакуващи в предишните два мача, Тунис нямаше да се окаже в толкова несигурна позиция. Те се защитаваха чудесно срещу Дания, но имаха само един удар към вратата, губейки от Австралия с един гол разлика в мач, в който бяха по-добри.

Те получиха почти всичко точно срещу Франция и дори запазиха третата си суха мрежа в историята на Световното първенство. Може да са имали пролет в хода си, когато откриха, че Дидие Дешан е направил зашеметяващите девет промени в отбора, който победи датчаните в събота.

Драмата в гаснещата жарава почти ги ограби от знаменитата победа, но въпреки че в крайна сметка я получиха, това не беше достатъчно, за да ги напуснат груповата фаза за шести път в шест мача на световната сцена.