Оливие Жиру пише история с достигането на Франция до четвъртфиналите на Световното първенство

КИЛИАН МБАПЕ вкара исторически гол за Оливие Жиру, след което сам вкара два пъти, когато защитаващият титлата си Франция стигна до четвъртфиналите на Световното първенство с победа с 3-1 над Полша в неделя.

Откриващият гол на Жиру минута преди полувремето беше 52-ри за страната му, което му позволи да изпревари Тиери Анри и да стане голмайстор на Франция за всички времена.

Смъртоносният удар на Мбапе в 74-ата минута елиминира всяка възможност за завръщане на Полша и той удари отново със смъртта, за да се придвижи до девет гола само в 11 участия на Световно първенство, вторият най-голям успех на френски играч в турнира.

От друга страна, заплахата на Роберт Левандовски беше спряна от френската защита, въпреки че 34-годишният капитан на Полша получи утеха, като отбеляза дузпа в добавеното време.

Франция обаче стигна до четвъртфиналите и стана първият отбор, защитил успешно Световната купа след Бразилия преди 60 години.

Франция беше категоричен фаворит срещу борещата се Полша в груповата фаза, но споменът за отпадането им от Евро 2020 послужи като предупреждение.

Франция водеше с 3-1 и се справяше в мача от 1/8 на финала срещу Швейцария, само за да допусне два късни гола и в крайна сметка загуби с дузпи, като Мбапе пропусна решителната дузпа.

Мбапе се завърна в неделя като една от деветте промени след неубедителното си поражение от Тунис, като вратарят и капитан Уго Лорис също се завърна, за да спечели 142-ия си мач.

Това го накара да изравни рекорда за най-много изяви за Франция, държан от Лилиан Тюрам, чийто син Маркъс влезе от пейката тук.

Това беше историческо събитие за Франция, но това, което треньорът Дидие Дешан искаше преди всичко, беше рутинна победа и преминаване към четвъртфиналите.

Небето трябва да е границата за френския отбор, воден от Мбапе, но не е само той.

Усман Дембеле и Антоан Гризман бяха заредени със страхотен старт сред спокойната атмосфера на стадион Ал Тумама.

– Определено –

Феновете бяха щастливи да се отпуснат и да се вълнуват, защото в един момент големият екран показа как Мбапе достига максимална скорост от 35 километра в час.

Темпото и натискът на Франция бяха твърде големи за Полша, когато Пшемислав Франковски даде топката встрани, което доведе до пас на Дембеле към задната греда, за да изпрати Жиру топката встрани от вратата.

Полша, която не беше печелила мач от елиминациите на Световното първенство от 1982 г., се възстанови от колебливо начало и почти излезе напред в 38-ата минута, когато Лорис блокира удар на Пьотр Зиелински, а Рафаел Варан спря последващия удар на Якуб Камински от линията.

Тези грешки бяха решаващи, тъй като Франция поведе минута преди полувремето.

Продължителната игра завърши с поглед на Мбапе към Мбапе, който получи топката точно пред наказателното поле, преди да играе към Жиру, който го докосна и завърши в далечния ъгъл.

Полша беше оставена да преследва играта през второто полувреме и изпрати нападателя на Ювентус Аркадиуш Милик да подкрепи Левандовски в последния половин час.

Гавин Куни
Репортажи от Катар

Вземете ексклузивните текстове и анализи на Гавин от Световното първенство по футбол през 2022 г

станете член

Тяхната атака обаче просто не можеше да се справи с Франция, която се нахвърли върху Полша, за да направи 2-0.

Гризман бе изчистен от Жиру и пусна Дембеле, който овладя топката си в средата, преди Мбапе да я прати в мрежата.

Това беше категоричен завършек и последва нов пас от подобен калибър от Тюрам в добавеното време.

Само Жюст Фонтейн, който вкара 13 гола през 1958 г., е отбелязал повече голове за Франция на Световно първенство.

След това Левандовски върна една в края, реализирайки дузпа, която беше възстановена, която беше отсъдена за игра с ръка от Дайот Упамекано.

– © AFP 2022

За последните новини за Световното първенство по футбол в Катар 2022 г. вижте тук>