Лукаку е твърде стар, твърде бавен и твърде много; Белгия заслужава ранното си отпадане

Със застаряващ, нещастен състав и бавно представяне, Белгия не изглеждаше като втория класиран отбор на ФИФА на планетата на финалите на Световното първенство.

Все по-често става много забавно да разберете кои европейски нации ще се разбият и изгорят в груповите фази. Преди четири години в Русия това беше Германия. Преди осем години в Бразилия бяха Англия и Италия.

Тази година Белгия зае първо място в тази Зала на срама.

До известна степен може да е малко несправедливо да поставим Белгия в тази категория. В края на краищата това е страна с население от едва 11,5 милиона души, която никога не е печелила Световно първенство или Европейско първенство.

Но в същото време, за всеки случай това е Отборът на Белгия, просто се чувства добре. В края на краищата това е „Златното поколение“ на Белгия, отбор, който беше отстранен само от последните си два големи турнира от бъдещи победители, а дори и този беше пълен със звездни играчи. През по-голямата част от последното десетилетие Белгия беше най-невероятният отбор, но някак си не успя да направи нищо.

Тъй като Канада вече беше извън играта, имаше три отбора, които навлизаха във финалния кръг от груповите мачове, търсейки място в следващата фаза на директните елиминации, но само един от тях имаше усещане за криза.

Мароко предизвика една от изненадите на турнето, като победи Белгия във втория си мач, докато победата на Хърватия над Канада беше една от най-едностранните в цялата групова фаза.

Но световното първенство в Белгия беше забележимо различно. Поражението от Мароко беше предизвестено от слабата игра срещу Канада, която те спечелиха бързо благодарение на гол на Миши Батшуай, но дори това беше засенчено от събития извън терена, каза Кевин Де Бройне. Че отборът е твърде стар и няма “никакъв шанс” да спечели Световната купа.

Френският вестник L’Equipe съобщи за кавга в съблекалнята след поражението на Мароко, която завърши Вратарят Тибо Куртоа казвайки, “Кой изнесе това? Ако си тръгне, това ще е последният му ден в националния отбор“, отрече слуховете той.

В началото на мача Хърватия и Мароко имаха по четири точки, докато Белгия имаше три, и тези тесни разлика имат огромно влияние на този етап от Световното първенство.

Единственият начин и Хърватия, и Белгия да се класират беше, ако Канада изненада Мароко, като ги победи, но Мароко водеше с два гола до средата на първото полувреме на мача срещу отбора, играещ за Прайда, въпреки че си отбеляза автогол. – донякъде зрелищно, първи в турнира – намали този дефицит преди полувремето.

Така с течение на първото полувреме мачът между Белгия и Хърватия заприлича повече на чиста дузпа между двата отбора.

Но въпреки цялата тази опасност, нямаше много действия с изключение на Дрис Мертенс, който удари топката над гредата, когато беше стрелян към вратата и беше отсъдена дузпа за Хърватия – донякъде съмнително; Това беше решение, което стоеше точно на линията – по-късно наречено засада. Ако Белгия отчаяно иска да остане на това Световно първенство, те не са го показали.

Мертенс плати цената за грешките си, когато замени Ромелу Лукаку през първото полувреме, а треньорът Роберто Мартинес и Белгия отчаяно искаха гол. Същият Ромелу Лукаку, който вкара само осем гола във Висшата лига миналия сезон и който записа само четири мача в Серия А за Интер, откакто се завърна там под наем.

Може би можете да видите накъде отива това; В рамките на три минути точно след часа, Лукаку удари вътрешната страна на гредата и след това с глава прехвърли гредата. Беше трудно да се повярва, че Мертенс би го направил най-лошото.

Докато мачът навлизаше в заключителната си фаза, имаше повече шансове за Лукаку, всеки от които го откриваше все по-близо и по-близо до хърватската врата, сякаш противниковата защита се опитваше да определи колко близо може да отбележи.

От шест ярда той изби топката на няколко сантиметра от гредата. От пет метра пред откритата врата топката се отби от гърдите му и през вратата попадна в ръцете на вратаря. След това защитник отряза топката от пръста на крака му, а вратата отново зееше. И това беше.

Мароко удържа победата с 2-1 срещу Канада, въпреки че можеше да загуби тази преднина, когато удар с глава на Атиба Хътчинсън се отби в долната част на напречната греда с още няколко милиметра.

С две победи и равенство, напълно заслужили спечелването на тази група, те са единственият отбор от четирите, който е играл с много екшън през трите си мача. Междувременно Хърватия игра с Белгия по много странен начин, сякаш бяха сгрешили и смятаха, че вече са се класирали, докато преднината на Мароко всъщност означаваше, че един гол на Белгия ще ги елиминира.

Но колкото и лесно да е да привържем елиминацията на Белгия към отпуснатостта на Ромелу Лукаку в тази конкретна половина на този конкретен мач, Белгия наистина заслужава елиминацията въз основа на представянето си и в трите си мача. Изглеждаха мудни през цялото време.

Ако не друго, съобщенията за битки зад кулисите са само изненадващи, защото отборът показа много малко битка, след като мачовете им започнаха. Те със сигурност направиха подигравка с класацията на ФИФА, тъй като завършиха на второ място, с Бразилия точно над тях.

И макар имената да са все още познати, много от тях вече са в разцвета си. Тоби Алдервейрелд сега играе за Роял Антверпен, а Ян Вертонген за Андерлехт вместо Тотнъм. Dries Mertens се намира в Галатасарай, а не в Наполи.

Все още има определено качество в техния състав. Тибо Куртоа остава един от най-добрите вратари в Европа, а Кевин Де Бройне все още е един от най-добрите полузащитници. Но мъжкото поколение почти се сблъска със стената, което доведе до първото им отпадане от Световната купа в груповата фаза и това със сигурност е точката, в която нещата трябва да се променят.

Роберто Мартинес прекара шест години и половина с някои от най-талантливите международни играчи и не спечели нищо освен бронзов медал на Световното първенство през 2018 г., докато много от тях трябва да обявят своето международно пенсиониране през следващите няколко дни, нито миг преди време.

Още едно златно поколение не успя да оправдае очакванията и е време Белгия да промени курса.