Бънди Аке и Рос Бърн дават минимална победа на Ирландия над Австралия | Поредица есенни нации

Рос Бърн вкара вълнуваща късна дузпа, докато Ирландия преодоля загубата на своя капитан Джони Секстън, завършвайки една страхотна година с разединена победа с 13-10 над Австралия.

Резервният халф Бърн нанесе хитър удар отдясно само три минути до края в Дъблин, за да подпечата рекордната 12-та поредна домакинска победа на Ирландия.

Хората на Andy Farrell се бориха за голяма част от разочароващо състезание и лесно можеха да завършат 2022 г. с истинска реална проверка срещу съперници, които бяха победени от Италия миналия уикенд.

Ирландският полузащитник Бънди Аки се завърна след наказание от осем мача с първия опит, но мачът остана на равновесие в заключителните етапи, след като Джордан Петая центрира за Уолаби.

Започна трудна вечер за ирландците, като Секстън се оттегли поради контузия. Неговият заместник, Джак Кроули, сложи пет в своя тестов дебют, преди Бърн, който дойде на пейката в единадесетия час, да се окаже победител в мача.

Победата направи Ирландия първата нация, победила Нова Зеландия, Южна Африка и Доор за една календарна година след Англия през 2002 г. Хората на сър Клайв Удуърд продължиха да вдигат Световната купа на следващата година и това остава крайната цел на Фарел. Страната очаква с нетърпение турнира във Франция следващата година.

Фарел не беше доволен от това, на което стана свидетел по време на победата с 35-17 на Фиджи миналия уикенд и – ако оставим Секстън настрана – приветства шепа играчи, завърнали се след контузия като част от осем ремонта.

Номинираният за Треньор на годината можеше да получи малко насърчение от мъчителна, периодична среща, изпълнена с небрежни фаулове, дузпи и размяна на топки.

Рос Бърн празнува, след като изби късна дузпа, за да спечели мача. Снимка: Brian Lawless/Penn

Ирландия се защитаваше упорито в лицето на безмилостен натиск през голяма част от началния период, включително на един етап спасяване от 21 етапа, което предизвика вълнуващо представяне за The Fields of Athenry, но предложи малко от атакуваща гледна точка.

Австралия смяташе, че е вкарала опит в четвъртата минута, но опитът на Ник Уайт беше отменен поради вратът на Дейв Борецки, който се претърколи върху Джош ван дер Влаер.

Кроули, носещ фланелка с номер 10, бродирана с името на Секстън, хладнокръвно вкара единствените точки за полувремето в 10-ата минута, докато наказателният удар на съперника му Бърнард Фоли беше в другия край.

Треньорът на Wallabies Дейв Рейни задържа само петима играчи, за да започне срамната загуба с 28-27 във Флоренция. Резервната проститутка Folau Fainga’a беше сред 10-те отпаднали мъже и след като влезе да замени ударения Borecki, беше изпратен на Sin Ben в 37-ата минута, след като Van der Vlaer изпълни още един висок мач, преди ирландският номер 2 Dan Sheehan да бъде закрепен на линията преди свирката.

Беше лош – и на моменти жилав – тестов мач, отчаяно търсещ искра. Ирландецът Джеймисън Гибсън-Парк изглежда поведе седем минути след второто полувреме, но след това резултатът се провали, тъй като роденият в Канбера съотборник Мак Хансен се намеси преди страхотен мач.

Австралия за кратко беше намалена до 13 мъже в този момент поради временното отсъствие на Fainga’a, което доведе до липса на спор.

Уолабитите преминаха през решаващ период в надпреварата невредими и изравниха в 56-ата минута, благодарение на Фоли, който успя да намери своята колекция от втората дузпа.

Под пари Айрланд в крайна сметка оказа голямо влияние върху резултата след 10 минути, когато резервата Аке се върна с огромна преднина, като загреба в края на безмилостния натиск, което накара губещата публика най-накрая да намери своите гласове.

Кроули добави екстрите, но радостта бързо беше прекратена, тъй като заместникът на Wallabies Петя проби отдясно по десния фланг, а Фоли успя да реализира трудно.

Ирландия изглеждаше така, сякаш ще трябва да се задоволи с рядко равенство, но Бърн впечатляващо удържа нервите им, тъй като най-високо класираният отбор в света спечели девета победа от 11 теста, за да завърши една запомняща се година по неубедителен, но победоносен начин.