Σέλτικς vs. Σκορ στα δίχτυα, σε ετοιμότητα: Η Βοστώνη ράλι τέταρτη για να βυθίσει το Μπρούκλιν στον αγώνα 2, προηγήθηκε 2-0 στη σειρά

Οι Μπόστον Σέλτικς προηγούνται με 2-0 σερί έναντι των Μπρούκλιν Νετς, αφού νίκησαν με 114-107 το βράδυ της Τετάρτης. Η άμυνα της Βοστώνης ήταν η διαφορά σε αυτόν τον αγώνα, καθώς έκανε τη ζωή του Kevin Durant απίστευτα δύσκολη, περιορίζοντας τον να σουτάρει μόλις 23,5 τοις εκατό από το γήπεδο. Οι Νετς ανέλαβαν τον έλεγχο αυτού του παιχνιδιού από νωρίς, έχοντας προβάδισμα 17 πόντων σε ένα σημείο, αλλά μετά το ημίχρονο οι Σέλτικς λύγισαν και άρχισαν να εκτελούν επιθετικά.

Ο Τζέισον Τέιτουμ χτύπησε βολές με συμπλέκτη και τελείωσε τη βραδιά με 19 πόντους, 10 ασίστ και έξι ριμπάουντ, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε άλλους 22 πόντους στη νίκη. Ήταν πραγματικά μια ισορροπημένη επίθεση από τους Σέλτικς, καθώς και οι πέντε βασικοί σκόραραν διψήφιοι, και ο Γκραντ Γουίλιαμς ανέβηκε μεγάλος από τον πάγκο με 17 πόντους. Η σειρά θα μεταφερθεί τώρα στο Μπρούκλιν για τα επόμενα δύο παιχνίδια, καθώς οι Νετς προσπαθούν να επιστρέψουν σε αυτή τη σειρά απέναντι σε μια κυρίαρχη ομάδα της Βοστώνης.

Ακολουθούν τρεις προτάσεις από το Game 2.

1. Η άμυνα των Celtics έδωσε στον KD κάθε λογής προβλήματα

Ο Ντουράντ έχει χτίσει μια κληρονομιά ως ένας από τους πιο δύσκολους παίκτες στην ιστορία του ΝΒΑ για προστασία. Ο μοναδικός του συνδυασμός μεγέθους και δεξιοτεχνίας το καθιστά έτσι ώστε η βολή του να είναι ουσιαστικά αφύλακτη, καθώς μπορεί να υψωθεί πάνω από οποιονδήποτε και να πάρει μια καθαρή ματιά. Κάθε φορά που η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Durant, υποθέτετε ότι μπαίνει μέσα. Αυτός είναι ακριβώς το πόσο θανατηφόρος σκόρερ υπήρξε σε όλη του την καριέρα.

Αλλά το βράδυ της Τετάρτης, ο Durant δεν έμοιαζε με τον τύπο που είναι τυπικά ασταμάτητος καθώς πάλευε πολύ να μπει σε οποιοδήποτε ρυθμό. Ο KD τελείωσε με 27 πόντους, αλλά έφυγε μόλις 4 στους 17 πόντους από το γήπεδο, και αν δεν ήταν οι 18 πόντους στη γραμμή των ελεύθερων βολών, θα είχε μόλις εννέα πόντους στο παιχνίδι. Αυτό είναι τρελό και πρέπει να βάλεις το καπέλο σου στην άμυνα των Σέλτικς. Αυτή δεν ήταν απλώς μια βραδιά από το μελλοντικό Hall of Famer. Αυτή ήταν μια ολοκληρωμένη αμυντική επίθεση που εκτελέστηκε στην τελειότητα από τους Celtics. Κάθε ταξίδι στο πάτωμα του Durant αντιμετώπιζε αμυντική πίεση, είτε από διπλές ομάδες είτε από ασφυκτική άμυνα.

Αυτό ήταν κάτι περισσότερο από απλώς η Βοστώνη που παγίδευε τον Durant και του έβαλε με το ζόρι τη μπάλα από τα χέρια του. Οι Σέλτικς δεν επέτρεπαν στον Ντουράντ να κάνει οτιδήποτε στην επίθεση και δεν είχε σημασία ποιος ήταν μπροστά του. Αυτό είναι που κάνει την άμυνα της Βοστώνης τόσο ελίτ. Έχει τη δυνατότητα να αλλάζει σχεδόν τα πάντα και οι Σέλτικς έχουν τόσο μεγάλο μήκος και αθλητικότητα που δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι ο Durant φαίνεται ταραχώδης στην επίθεση. Η Βοστώνη τον ανάγκασε να κάνει έξι λάθη, καθώς κάθε παίκτης σε απόσταση αναπνοής από τον Durant στην άμυνα είχε ενεργά χέρια που προσπαθούσαν να τον απογοητεύσουν και να τον βγάλουν από τον ρυθμό, και λειτούργησε. Αυτό είναι χωρίς αμφιβολία ό,τι καλύτερο έχει υπερασπιστεί ποτέ ο Durant οποιαδήποτε ομάδα και θα αναγκάσει τον Μπρούκλιν να προσαρμοστεί για το υπόλοιπο της σειράς για να προσπαθήσει να βρει έναν τρόπο να του προσφέρει καλύτερες ευκαιρίες.

2. Ισορροπημένη βαθμολογική προσπάθεια από τη Βοστώνη

Αυτό ήταν ένα από εκείνα τα παιχνίδια που σου έδειξαν γιατί το να έχεις μεγάλο βάθος είναι τόσο σημαντικό στα πλέι οφ. Επτά παίκτες τερμάτισαν διψήφιοι για τους Σέλτικς και η Βοστώνη είχε εξαιρετική παραγωγή από τους δύο βασικούς της παίκτες στον πάγκο, Γκραντ Γουίλιαμς και Πέιτον Πρίτσαρντ. Η Williams είχε συγκεκριμένα μια αστρική βραδιά από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο πρώτο τέταρτο, αυτός και ο Daniel Theis ήταν οι μόνοι δύο παίκτες στους Celtics που μπορούσαν να πάρουν οτιδήποτε στην επίθεση, και κράτησαν το παιχνίδι σε κοντινή απόσταση καθώς ο Μπρούκλιν έβγαινε από τις πύλες επιθετικός. Η άμυνά του ήταν εξίσου αξιοσημείωτη, καθώς είχε αρκετές σταθερές κατοχές που φρουρούσαν τον Durant, και έπαιξε ένα χέρι αναγκάζοντάς τον να κάνει μερικές ανατροπές.

Αν δεν υπήρχε η παραγωγή ανδρών όπως ο Williams, ο Theis και ο Al Horford στο πρώτο ημίχρονο, οι Nets θα είχαν ανέβει πολύ περισσότερο στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Αντίθετα, οι παίκτες του ρόλου κράτησαν την ομάδα όρθια και μείωσαν το προβάδισμα 17 πόντων σε μόλις 10 πόντους μέχρι το ημίχρονο. Δεν αξίζει επίσης τίποτα που αυτοί οι παίκτες μπόρεσαν να παίρνουν κουβάδες πολλές φορές λόγω πάσες από τον Tatum. Αν και ο Τέιτουμ δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας μόλις 2 στα 8 από το γήπεδο, έδωσε πέντε ασίστ και έβαλε τους συμπαίκτες του σε εξαιρετική θέση για να πετύχουν εύκολα σουτ. Το πέρασμα του Tatum ήταν μια από τις βασικές βελτιώσεις στο παιχνίδι του αυτή τη σεζόν, μια περιοχή όπου ο Smart είπε ότι η ομάδα τον χρειαζόταν να βελτιωθεί για να ανεβάσει το παιχνίδι του. Ο Τέιτουμ σίγουρα το πήρε κατά βάθος και η βελτιωμένη όρασή του στο γήπεδο φάνηκε πλήρως στο παιχνίδι 2. Επηρέασε το παιχνίδι με τις πάσες του στο πρώτο ημίχρονο και μετά άρχισε να αναλαμβάνει τη διαφορά με το σκοράρισμα του για να βοηθήσει τη Βοστώνη να κερδίσει .

3. Η Kyrie Irving πρέπει να κάνει περισσότερα

Ο Ίρβινγκ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 10 πόντους σε 4 στα 13 σουτ από το γήπεδο και σημείωσε μόλις μία ασίστ. Αυτό είναι απαράδεκτο. Οι Σέλτικς θα συνεχίσουν να πλήττουν τον Ντουράντ σε κάθε ταξίδι στο παρκέ και ο Ίρβινγκ πρέπει να είναι σε θέση να σηκώσει τη χαλάρωση όταν συμβεί αυτό. Οι Νετς δεν έχουν την πολυτέλεια για τον Ίρβινγκ να έχει μια βραδιά εκτός έδρας γιατί δεν έχουν το βάθος που να μπορούν να βασίζονται σε παιδιά όταν τα αστέρια αισθάνονται αμυντική πίεση.

Ο Μπρους Μπράουν έκανε εξαιρετική δουλειά στη δημιουργία επίθεσης, καθώς τελείωσε με 23 πόντους. Αλλά αυτό από μόνο του δεν θα είναι αρκετό. Είδαμε τον Irving να αναλαμβάνει πλήρως τα παιχνίδια και αυτή ήταν η ευκαιρία του να το κάνει ενώ ο KD δυσκολευόταν. Αλλά ο Ίρβινγκ φαινόταν παράξενος και τίποτα δεν έμοιαζε με τον δυναμικό γκαρντ που μπορούσε να σας πυρπολήσει για 30 και πλέον πόντους κάθε νύχτα. Δεν επιτέθηκε τόσο πολύ στο χείλος, ούτε δημιουργούσε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του, και αντίθετα έκανε δύο σουτ και έγινε μη παράγοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς έκανε 1 στα 4 για μόλις δύο πόντους στα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα. το παιχνίδι. Αυτό δεν θα τα καταφέρει απέναντι στους Σέλτικς και το Μπρούκλιν θα πρέπει να ελπίζει ότι ο Ίρβινγκ θα μπορέσει να πάει στο 3ο παιχνίδι, γιατί αν η Βοστώνη βάλει ξανά τον Ντουράντ, θα χρειαστεί ο Ίρβινγκ να ανέβει.