Ο McDavid βοηθά τους Oilers να παραμείνουν ζωντανοί στο Game 6 που κερδίζουν εναντίον των Kings

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ – Connor McDavid κλήθηκε για τους Έντμοντον Όιλερς στο 6ο παιχνίδι του πρώτου γύρου της Δυτικής Διάσκεψης εναντίον των Λος Άντζελες Κινγκς την Πέμπτη, ίσως ο μεγαλύτερος λόγος που απέφυγαν τον αποκλεισμό.

Ο ΜακΝτέιβιντ είχε τρεις πόντους, συμπεριλαμβανομένου του πρώτου γκολ 1:40 στον αγώνα, για να φέρει τους Oilers στη νίκη με 4-2 στο Crypto.com Arena και να τους στείλει σπίτι για έναν αγώνα 7 στο Rogers Place το Σάββατο (10 μ.μ. ET, ESPN , CBC, TVAS, SN, BSSC).

Ο σέντερ είχε και δύο ασίστ, εκ των οποίων μία στο Τάισον ΜπάριΤο γκολ της νίκης με 5:10 για την τρίτη περίοδο.

“Ναι, είναι καταπληκτικό, όλοι μπορείτε να δείτε τι κάνει κάθε βράδυ, όσον αφορά τις ικανότητες και τους στόχους και τα πάντα”, είπε ο Barrie. “Μας δίνει τον τόνο ξανά νωρίς, αλλά μπορείτε να δείτε το επίπεδο μάχης του. Είναι σε κάθε μάχη, πάνω από κάθε έλεγχο. Τα κάνει όλα σωστά και μπορείτε να πείτε πόσο άσχημα το θέλει αυτό, οπότε είμαστε τυχεροί που τον έχουμε στο πλευρό μας «Πρέπει να του φέρουμε άλλο ένα εδώ».

Ο ΜακΝτέιβιντ επανενώθηκε με Leon Draisaitl στην επάνω γραμμή με Kailer Yamamoto για να ξεκινήσει το παιχνίδι και έκανε άμεσο αντίκτυπο με το τρίτο του γκολ στα πλέι οφ. Τζόναθαν Κουίκ. Αλλά έπαιξε σε όλη την ενδεκάδα στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα για να κάνει τους φιλοξενούμενους στο καλύτερο ξεκίνημά τους στη σειρά.

«Δεν μπορώ να πω αρκετά για Connor McDavid», είπε ο προπονητής Jay Woodcroft.» Το παιχνίδι του μιλάει από μόνο του. Είναι απόκοσμο. Όσον αφορά την έναρξη του παιχνιδιού, οι βάρδιές του δεν ήταν μεγάλες. Κάναμε κάποια πράγματα για να μας βοηθήσουν. Ήταν ηγέτης στο να κάνουμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε σε εκείνο το πρώτο μικρό κομμάτι της πρώτης περιόδου».

Βίντεο: EDM @ LAK, Gm6: Ο McDavid θάβει το ανοιχτήρι με περιτύλιγμα

Ο ΜακΝτέιβιντ έπαιξε 24:02 στο 6ο παιχνίδι, οι περισσότεροι από οποιονδήποτε σκέιτερ, και είχε έξι σουτ στο τέρμα.

Στη σειρά, έχει κορυφαίο στο NHL 12 πόντους (τρία γκολ, εννέα ασίστ). Ο 25χρονος κέρδισε το τέταρτο του Art Ross Trophy ως πρωταθλητής σκόρερ του NHL με 123 πόντους (44 γκολ, 79 ασίστ) σε 80 αγώνες της κανονικής περιόδου. Είναι φιναλίστ για το Hart Trophy, που απονεμήθηκε στον MVP του NHL. Την Παρασκευή, ονομάστηκε φιναλίστ για το βραβείο Ted Lindsay, το οποίο απονέμεται κάθε χρόνο στον πιο εξαιρετικό παίκτη στο NHL, όπως ψηφίστηκε από άλλα μέλη του NHL Players’ Association.

«Όταν κάνει πατινάζ έτσι, είναι πολύ δύσκολο να το χειριστεί», είπε προς τα εμπρός Έβαντερ Κέιν. “Είδε ένα άνοιγμα για μερικά λεπτά με μια ωραία έκρηξη επιταχύνει τον πάγο και το έβαλε στο σπίτι. Ήταν υπέροχος για όλες μας τις σειρές και θα τον χρειαστούμε στο παιχνίδι 7.”

[RELATED: Complete Oilers vs Kings series coverage]

Ο Κέιν σκόραρε δύο φορές, συμπεριλαμβανομένης της άδειας εστίας, και έχει εννέα πόντους, συμπεριλαμβανομένων επτά γκολ, που ισοβαθμεί στην πρώτη θέση στο NHL με Τζέικ Γκούντζελ των πιγκουίνων του Πίτσμπουργκ και Κιρίλ Καπρίζοφ της άγριας περιοχής της Μινεσότα.

Είπε ότι η αντοχή των Oilers, με επικεφαλής τον McDavid, ήταν καθοριστική στην τρίτη περίοδο, αφού οι Kings έκαναν το 2-2 παιχνίδι με ένα γκολ του Καρλ Γκρούντστρομ 29 δευτερόλεπτα μετά το διάλειμμα.

«Δεν ξεκινήσαμε την τρίτη περίοδο όπως θέλαμε, αλλά αυτή η ομάδα το δείχνει όλο το χρόνο, μένει σε αυτό και δεν αποθαρρύνεται», είπε ο Κέιν. “Ξέραμε ότι μπορούσαμε να πάρουμε ένα – έπρεπε απλώς να βεβαιωθούμε ότι θα ήταν το επόμενο. Κάναμε εξαιρετική δουλειά για να το φέρουμε πίσω στο σπίτι για [Game] 7.”

Ο ΜακΝτέιβιντ είχε επίσης μεγάλη ώθηση στο 6ο παιχνίδι από μια ισχυρή ομάδα άμυνας, η οποία έλειπε το αρ. 1 αμυντικός Νοσοκόμα Ντάρνελο οποίος εξέτιε τιμωρία ενός αγώνα για τον επιθετικό Κινγκς Phillip Danault στο παιχνίδι 5.

“[We were] επιτυχημένη απόψε χωρίς ανατροπές στη σύνθεση, “είπε ο Barrie.” Αλλά δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε [Nurse]. Απλώς το κρατάμε απλό και όλοι δεν παίρνουν περιττούς κινδύνους. Μένουμε πάνω από τους ελέγχους μας και [we’re] ανταγωνίζονται, όλοι ανταγωνίζονται. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό. Απλώς κάθε βάρδια μετράει, κάθε μικρό παιχνίδι. Οπότε νομίζω ότι αυτή ήταν η νοοτροπία».

Ο Barrie, ο οποίος έχει τρεις βαθμούς (ένα γκολ, δύο ασίστ) στη σειρά, είπε ότι οι Oilers παρέμειναν επιθετικοί χωρίς να είναι πολύ ριψοκίνδυνοι όταν οι Kings ισοφάρισαν το παιχνίδι, μια σημαντική εξέλιξη δεδομένου ότι το Edmonton έχει χάσει την εστίασή του αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της σειράς.

«Ναι, το παρατάμε νωρίς [in the third period] Και ξέρετε, είναι πίσω στο 0-0, “είπε.” Επομένως, νομίζω ότι κάναμε καλή δουλειά που δεν το μετατρέψαμε σε αγώνα στίβου και απλώς μείναμε υπομονετικοί και προσπαθήσαμε να τα φθείρουμε. Είχαν κάποια βλέμματα εμείς είχαμε κάποια βλέμματα. Κατέβηκε στα πέντε τελευταία [minutes] οπότε σκέφτηκα ότι κάναμε μια καλή δουλειά που δεν απογοητεύσαμε τον εαυτό μας».